Polikarbonat

solid

Yapılardaki işlevsellik günümüz mimarisinin en önemli konularından birisidir. Polikarbonat plastikten üretilen malzemeler de gerek ısıya ve sese dayanıklı olması, gerekse de dayanıklı olması ve kolay kullanım özellikleri ile günlük hayatımızda birçok alanda yer almaktadır.

Uluslararası kısaltması PC olan Polikarbonat, ilk kez 1953 yılında Almanya'da Bayer ve Amerika'da da General Electric firmaları tarafından geliştirilmiştir. Bu şekilde isimlendirilmelerinin sebebi ise uzun moleküler zincirleri içinde karbonat grupları tarafından bağlanmış fonksiyonel gruplara sahip olmalarıdır.

Birçok Farklı Sektör İçin Kullanışlı Olan Polikarbonat Özellikleri

İşlenmesi, kalıplanması, ısıl olarak şekillendirilmesi kolay olan bu tip plastikler, termoplastiklerin özel bir grubudur. En yaygın olarak kullanılan polikarbonat plastik tipi, Bisphenol A grupları ile bağlanmış karbonat gruplarının oluşturduğu polimer zincirlere sahip olanıdır. Birçok farklı sektör için kullanışlı olan malzeme, bu özelliğinin yanında üretim usullerinin pahalı ve karmaşık olması sebebiyle de hâlâ inceleme konusudur. Darbelere karşı son derece dayanıklı bir yapıya sahip olan malzemenin termik dayanıklılığı ise diğer termoplastik reçinelerden çok daha yüksektir. Aynı zamanda iyi elektriksel özellikler, yüksek darbe dayanımı, boyutsal kararlılık, sertlik ve düşük nem çekme gibi özellikler de gösterir. Camın 1/6'sı kadar hafif olmasının yanında cama göre 250 kat daha dayanıklı ve sağlam olan; ve ışık geçirgenliği konusunda da cama yakın bir özellik gösteren şeffaf plastik malzemenin kimyasal maddelere dâhi dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır.

ÖzelliklerÖzellikler

Yüksek darbe direnci

 • 88% ışık geçirgenlik
 • B2 / Class 1Y / UL 94 HB yangın dayanımı
 • Isıyla mükemmel şekillendirilebilme
 • Mükemmel dış ortam dayanımı
 • Kolay işlenebilme
 • Giyotinle kesilebilme
 • Derişik asitlere ve mineral yağlara mükemmel direnç
 • Gıdayla temasa uygun(UV uygulanmamış plakalar)
 • Maks çalışma sıcaklığı 130 C
 • Aralıklı maks çalışma sıcaklığı 140 C

Çevreci Bir Çözüm Olarak Polikarbonat


Bütün standart termoplastik işleme teknikleriyle işlenebilme özelliğine sahip olan polikarbonat, köpük halinde kalıplama ve şişirerek kalıplama yolu ile işlenebildiği gibi ısı vakum - basınç ile de şekillendirilebilir. Ancak yüksek sıcaklıkta işlenmesi için, neme karşı hassas olması sebebi ile işlenmesinden önce %0.02 oranına kadar neminin azaltılmış olması gerekmektedir. Karakteristik yapıları itibari ile polimetil metakrilata oldukça benzemesine rağmen daha güçlü bir yapıdadır.

Endüstride ve çok farklı sektörlerde oldukça sık bir şekilde kullanılan malzeme; işlenmesi, kalıp alması, ısıl işlem aracılığı ile kolaylıkla şekillendirilmesi gibi sebeplerden ötürü genel, mekanik, termal, optik özellikleriyle de ön plana çıkan bir yapıya sahiptir. Dayanım özelliği ekseninde birçok alanda en fazla kullanılan mühendislik polimerlerinden biri olan malzeme oldukça da tok bir termoplastiktir. Geri dönüşüm aşamasında da eritilerek istenilen formlarda yeniden üretilebilen PC; bu özelliğiyle de çevreci bir çözüm sunmaktadır.

Kullanışlı Bir Alternatif Olarak Polikarbonat Levha ve Teknik Özellikleri


Özellikle polikarbonat levhalar gün ışığından en iyi şekilde yararlanmayı gerektiren mekânlar için en ideal çözümü sağladığı gibi, teknik özellikleri ile de gün geçtikçe daha da çok tercih sebebi olmaktadır. Cam ve akrilik gibi kaplama malzemelerine göre çok daha hafif bir yapıya sahip olmalarının yanında, oluklu (hava boşluklu) iç yapısı ile de çok iyi derecede bir ısı izolasyonu sağlamaktadır. Plaka ölçüleri standart olarak 210 x 600 cm olan malzeme, camdan ve akrilik levhalardan çok daha dayanıklı yapısıyla kırılmalara karşı olduğu gibi, montaj kolaylığı, ısı izolasyonu, ışık geçirme özelliğinin yanında uzun ömürlü yapısı ile de kullanıldığı sektörlerde tercih sebebi olmaktadır. Sıcak ve soğuk bükme gibi kolay şekil verilebilme özelliği sayesinde özellikle mimari yapılarda dizayn kolaylığı da sunan maddenin UV ışınlarına karşı dayanımı zayıf olmasına karşın, üstüne UV koruyucu kaplaması ilave edilme yöntemiyle dayanımı bir hayli artırılabilmektedir. Malzemenin sahip olduğu kimi teknik özellikler şu şekilde maddelenebilir:

Solid Polikarbonat Levhaların Uygulama alanları
 
 • Reklam sektörü
 • Seralar
 • Kurşun geçirmez cam imalatı
 • Otobüs durakları
 • Ses bariyer sistemleri
 • İş güvenlik ekipmanları
 • Elektronik sanayi
 • Çatı aydınlatmaları
 • Alışveriş merkezleri
Solid kayak pisti kule
Solid kayak pisti kule
Solid üst geçit
Solid üst geçit
Solid kursun geçirmez kalkan
Solid kursun geçirmez kalkan
Solid ses bariyeri sistemleri
Solid ses bariyeri sistemleri
Solid otobüs durakları
Solid otobüs durakları
Solid çatı kaplama uygulamaları
Solid çatı kaplama uygulamaları
Solid korkuluk uygulamaları
Solid korkuluk uygulamaları
Solid tekne
Solid tekne
Solid stadyum
Solid stadyum

Yüksek sertliği sayesinde darbe ve çatlamalara karşı dayanıklı olan malzeme, tamamen şeffaf olmasıyla da kolayca renklendirilebilme özelliğine sahiptir. Kimyasal olarak aktif olmayan bir yapıda olması nedeniyle termal olduğu kadar elektriksel dirençleri de son derece yüksektir. Basınç ve çekme karşısında mekanik özelliklerindeki değişimi az olan madde, yüksek dayanımlı diğer malzemeler ile kıyaslandığında daha hafif bir yapıya sahip olması sebebi ile de cama göre daha kullanışlı bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Darbeye Dayanıklı Polikarbonat Malzemenin Kullanım Alanları

Polikarbonat malzemeden oluşturulan oluklu levhalar; başta inşaat, çatı, sera ve reklam panoları ve koruyucu kaplama zeminler olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Bu levhaların kullanım alanları arasında otobüs durakları, metro istasyon ve duraklarının çatıları, otopark ve tente açılır sistemler, enerji tasarrufu amacıyla fabrika çatıları, işletmeler, alışveriş merkezleri ve iş merkezlerinin çatıları, restaurantlar, kış bahçeleri ve genel tüm çatı alanları, spor salonları, sigara içme bölümleri, binalar arası geçit ve üst geçitler, veranda ve teras çatıları, sabit ya da açılır havuz örtü sistemleri, sıcak iklime sahip bölgelerdeki seralar ve dekoratif amaçlı olarak evler yer almaktadır. Aynı şekilde çatı ışıklıkları, skylight çatı sistemleri, cephe uygulamaları, giriş saçak ve sundurmaları gibi alanlar için de en uygun malzeme olmaktadır. Tüm bunlara ek olarak tek ya da çift yüzeyi UV koruyucu madde kaplanıp muhtelif renk, kalınlık, özellik ve ebatlarda imal edilerek yapı sektöründe her türlü açıklıkların kapatılmasında da yararlanılmaktadır. Çok esnek bir yapı malzemesi olması ve iyi ısı izolasyonu ile dayanıklı yapısı sayesinde seralarda cam ve naylonun karşısında alternatif bir yalıtım yöntemi olarak da sıklıkla karşımıza PC'den üretilen malzemeler çıkmaktadır.

İşlevsellik ve Estetik Sunan Polikarbonat Malzemenin Avantajları

Bu tarz levhalar gün ışığından en verimli şekilde faydalanılması istenen alanlarda en iyi alternatifi sağladığı gibi reçinesinin özelliğinden ötürü darbelere karşı da son derece güçlü bir mukavemet sağlar. Aynı amaçla kullanıma uygun maddelere göre bir hayli hafif olmasının yanında, hava boşluklu iç yapısı sayesinde mükemmel bir termal yalıtıma ve daha ucuz maliyete de sebep olmaktadır. Soğuk bükülebilme özelliği dizayn açısından büyük bir işlevsel fark oluşturan malzeme, kırılma dayanıklılığı ile de güvenilir olmaktadır. Değişik yapı, renk ve ölçülerde UV koruyuculu çok duvarlı levhalardan oluşan standart sistemin geniş ürün yelpazesi, uygun çözüm ve tasarım çeşitleri ile işlevsellik ve estetik sunarak kolay uygulanabilir bir çözüm yaratmaktadır. Tüm bu özellikler bu levhalara farklı sektörlerde çok yönlü kullanış avantajları sunmaktadır.

Naylona ve cama göre ısı katsayısındaki büyük üstünlüğü, enerji giderlerini de azaltmaktadır. Merdiven ve balkon korkulukları, stadyumlar, reklam panoları, yaya üst geçitleri, ofis giriş ve çıkışları gibi hayatın her alanında karşımıza çıkan bu tarz levhalar, hem ekonomik oluşu hem de uzun ömürlü oluşu sebebiyle gün geçtikçe vazgeçilmez bir yapı malzemesi olarak yerini almaktadır. Dolu gibi tabiat olaylarına karşı da son derece dayanıklı olan malzeme güneş ışınlarını çekerek doğal bir ısınma yöntemi sağlar ki, bu da güneş enerjisiyle çalışan panel yapımında kullanılmasının sebeplerinden birisidir. Malzemenin en önemli özelliklerinden birisi de B2 / Class 1Y / UL 94 HB yangın dayanımı ve alev yaymayan özelliği ile uluslararası yangın standartlarına uygun bir yapıya sahip olmasıdır. Solid polikarbonat levhaların ise dayanıklılık oranı daha fazladır. Cama göre %50 daha hafif olma avantajının yanında 300 kat daha dayanıklı olup çift tarafında UV koruması olan malzeme, ayrıca alev almama özelliğine de sahiptir.

PC'nin yapılarda en çok tercih edilme sebepleri arasında olan oldukça hafif bir yapıya sahip olması, benzer özellikteki malzemelere göre PC'yi öne çıkartmaktadır. Böylece ihtiyaç duyulan çatı kaplamaları yapılırken, yapıların üzerindeki statik kuvvetlin azaltılması da sağlanmış olmaktadır. Ayrıca ortamın aydınlık olması, dayanıklı malzeme kullanılmış olması, kolay bir biçimde şekil verilebiliyor olması, çeşitli renk ve ebat alternatifleri sunması, ekonomik olması ve ses ile ısı yalıtımındaki avantajları sayesinde de yapılarda çoğunlukla polikarbonat malzeme tercih edilmektedir.

 

Comments are closed