Pleksiglas Akrilik Levha

Camdan Daha Dayanıklı Bir Yapıya Sahip Olan Pleksi, Aynı Zamanda Camdan Çok Daha Hafiftir

akrilik-levha-foto1

Camdan daha dayanıklı bir yapıya sahip olan malzemeler, aynı zamanda camdan çok daha hafiftir. Bu maddenin tek dezavantajı olarak termodinamik özellikleri gösterilmektedir. Yüksek sıcaklıklarda şeklinin bozulabilecek olmasından dolayı, hem yanma hem de şekil deformasyonu riski göz önünde bulundurulmalıdır. Yine de Pleksiglas kalıpları sayesinde bu süreci kontrol altında tutmak mümkündür. Kesim sırasında şişirme ve şekillendirme gibi süreçleri rahatlıkla yapabilmenizi sağlayan Pleksiglas, standartlara uygun ve kullanışlı malzemeler elde etmenizi sağlar. Genleşme katsayısı, yoğunluk, yumuşama noktası, sertlik gibi maddenin fiziksel özellikleri de, bu sürece etki eden etmenler arasındadır.

Pleksi Levha Malzemesinin Başlıca Özellikleri

 • Işık geçirgenliği son derece yüksektir. Bu saydam yapısı sayesinde, özellikle şeffaf pleksi levha ya da plaka olarak çok daha modern ve sofistike bir kullanım imkanı verir.
 • Camdan 6 kat daha dayanıklı yapısı sayesinde darbelere karşı dayanıklıdır.
 • Keskin kenarlı değildir. Bu nedenle kesilmelere, yaralanmalara ya da çizilmelere karşı koruma sağlar.
 • Isı geçirgenliği, camdan %20 oranında düşük olup, ısıya karşı da dirençlidir. 75 derecelik ısıdan sonra şekil almak için hazır hale gelir.
 • Farklı iklim koşullarında rahatlıkla kullanılabilir, bu sayede özellikle hem iç hem de dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabilir.
 • Bakır kadar serttir.
 • Dilediğiniz şekli vermek, diğer malzemelere göre çok daha kolaydır. 120 ya da 150 derecelik ısıda katı şeklini verdikten sonra, soğutabilir, formunu her zaman korumasını sağlayabilirsiniz.

Çok Amaçlı Kullanımları İle Dikkat Çeken Pleksi Levha Çeşitleri, Dekorasyonunuzu Tamamlayıcı Bir Özelliğe Sahiptir

Birçok farklı renkte ve ebatta üretime uygun olan malzemeler, farklı sektörlerin ihtiyaçlarına da rahatlıkla uyum sağlayabilirler. Neredeyse tüm iş yerlerinde ya da fabrikalarda sıklıkla kullanılan dekoratif malzemeler, bu plastik türü sayesinde çok daha uzun ömürlü ve göz alıcı bir hale gelebilir. Çok amaçlı kullanımları ile dikkat çeken ürünler, geniş bir dekorasyonunuzu tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir. İç mimaride, merdiven ve küpeşte tırabzanlarında, masa ve sehpa ayaklarında, ev ve büro mobilyalarında, aydınlatma elemanlarında, antika teşhir ünitelerinde, banyo ve mutfak aksesuarlarında kullanılabilen ürünler, farklı işletmeler için de bütünleşik çözüm sunabilir.

Bankalarda, alışveriş merkezlerinde, devlet dairelerinde ya da genel merkez ofislerinde bulunan yönlendirme ya da kartvizit plakalarında kullanılan ürünler, sunduğu avantajların yanı sıra, ofisinize de değer katar. Özellikle cam malzemelerin tehlikelerini ekarte ettiği için her geçen gün daha fazla işletme tarafından tercih edilmekte ve ofislerin her alanında kullanılabilir hale gelmektedir.

Polimetilakrilat esaslı termoplastik bir yapıya sahip olan bu plastik türü, kırıldığı takdirde de keskin bir uca sahip değildir. Çarpma, parçalanma ya da kırılma anında yuvarlak uçları sayesinde, kazaların önüne geçebilir ve yaralanmaları minimuma indirebilir. Özellikle vitrin, banyo ya da küpeşte tırabzanlarında tercih edilmesinin en önemli nedenleri arasında, bu özelliği gösterilmektedir. Hem iş yerindeki kişilerin hem de ev hane halkının güvenliğini sağlayan plastik çeşitleri sayesinde, güvenle kullanımınıza devam edebilir, camın kırılganlığından evinizi ya da iş yerinizi arındırabilirsiniz.

Akrilik Levha Ürünleri, Markaların, İşletmelerin Ya Da Organizasyonların Reklam Çabaları İçerisinde Önemli Bir Yere Sahiptir

Çeşitli kalıplar yardımıyla rahatlıkla eritilebilen ve şekil verilebilen ürünler 150 derece sıcaklıkta son formuna ulaştıktan sonra, uzun süre şeklini muhafaza eder. Özellikle pleksi levhaların maksimum dayanma sıcaklığının 80 derece olması, dış çevrelerde pleksi kullanımını arttırmıştır. Akrilik levha ürünleri, markaların, işletmelerin ya da organizasyonların reklam çabaları içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Bunun en önemli nedeni, vitrin tasarımlarında, billboard afişlerinde ve kişiselleştirilmiş firma stant çözümlerinde hem çok daha parlak hem de çok daha dayanıklı bir görünüm sunmalarıdır. Pleksiglas reklam materyalleri ile hazırlanan maketler, müşterilerin ilgisini çekmekte ve marka bilinirliğini arttırmada önemli bir rol oynar. Bu nedenle kampanyalar, projeler ya da pazarlama faaliyetleri ile entegre bir şekilde harekete geçirilmiş ürünler, hem satışları hem de marka imajını arttırır. Geniş kullanım alanı sayesinde seçim özgürlüğü neredeyse sınırsız olan ürünleri hem dekorasyonunuzda hem de organizasyonlarınızda kullanarak, işletmenizin kurumsal kimliğinin gelişmesine de katkıda bulunabilir, ofislerinizi bu malzeme ile yapılmış dekoratif objeler ile donatabilirsiniz.

Maliyetleri ve kimyasal özellikleri ile işletmelere hem tasarruf hem de kalite avantajı sağlayan akrilik levha sayesinde, birçok işletme yenilikçi tasarımları ile son tüketicinin beğenisini kazanacak materyallere imza atmaktadır

Günümüzdeki modern endüstrinin vazgeçilmezleri arasına girmiş olan ürünler, adından sıkça bahsedilir hale gelmiştir. Maliyetleri ve kimyasal özellikleri ile işletmelere hem tasarruf hem de kalite avantajı sağlayan bu levha sayesinde, birçok işletme yenilikçi tasarımları ile son tüketicinin beğenisini kazanacak materyallere imza atmaktadır. Mutfak ve banyo uygulamalarında, resepsiyon ve bar bankolarında, masalarda, duvar kaplamalarında, mimari yapılarda ya da dış cephe kaplamalarında sıklıkla görebileceğiniz ürünlerin ham maddesini oluşturan bu malzeme, aynı zamanda kırtasiye ve hediyelik eşya sektöründe de, yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Gerek şeffaf gerekse renkli tüm formlarda üretilebilen maddeler, parlak bir görünüme sahiptir. Özellikle ofislerde bulunan yönlendirme aparatları, levhalar ya da makam masası isim tabakası için hem göze hoş görünen hem de güvenli bir kullanım sunan ürünlerin kullanım alanları, günlük yaşamın neredeyse her noktasında kendini gösterir.

Akrilik levha maddesinin avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

2-8-200-200mm-Color-Transparent-Acrylic-Sheet-font-b-Plexiglass-b-font-Plastic-font-b

 • Hijyen: Gözeneksiz yapısı, derzsiz bileşimi ve leke tutmayan yapısı sayesinde oldukça kolay bir temizlik sunar. Deterjanlı su ve bez yardımı ile kolaylıkla temizlenebilir.
 • Dekoratiflik: Kolaylıkla şekillendirilebildiği için, seçenekler neredeyse sınırsızdır. Evlerin ya da dış mekanların ihtiyaçlarına göre farklı boyutlarda tasarlanabilir, uzun süre kullanılabilir bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda ahşap, metal ya da seramik gibi diğer malzemelerle bir arada kullanılabildiği için, mekan tasarımlarında sıklıkla yer verilebilir.
 • Şıklık:Bu levhalar, akrilik maddesinden dolayı ipeksi bir yüzeye sahiptir. Bu nedenle ilk bakışta dokunma isteği uyandırır. Özellikle tasarımların çok daha canlı ve hareketli olmasına yardımcı olur.
 • İşlevsellik: Darbe, termal şok, kırılma ya da çizilme gibi durumlarda son derece esnek bir yapıya sahip olan madde, yapıldığı ürün her ne olursa olsun çok yönlülük sunar. Çok daha uzun süre kullanabileceğiniz yapıya sahip olan ürünlerde oluşabilecek yanıklar, çizikler ya da ağır lekeler, basit bir zımpara ile ortadan kaldırılabilir. Bu sayede kullanımınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 • İşlem Kolaylığı: Standart ahşap işleme makineleriyle dahi işlenebilen ürünler, tasarımcılara, mimarlara ya da mühendislere sınırsız bir seçme özgürlüğü sunar. Derzsiz yapısı sayesinde en ince detaylar dahi kolaylıkla ürüne yansıtılabilir ve dekorasyon zenginleştirilebilir. Aynı zamanda kesmesi ve şekillendirilmesi son derece kolay olan ürün, ısı yardımıyla anında şekillendirilebilir.
 • Çevre Dostu Kullanım: Bu madde ile üretilen mobilya ya da parçalar, içerisinde bulunan doğal minerallerin sayesinde tamamıyla çevre dostu bir yapıya sahiptir. İnsan sağlığını tehdit etmemesinin yanı sıra, sağlık alanında da sıklıkla kullanılması dikkat çekici bir başka özelliktir.
 • Homojenlik: Oluşturduğunuz ürünlerin birleşim ya da kesişim noktaları, maddenin homojen yapısı sayesinde ortadan kaldırılabilir. Bu sayede tek bir blok halinde görülen ürünler, dekorasyonunuza da çok daha doğal bir hava katar.
 • Güvenlik: Özellikle levha olarak tasarlandığında ve kırıldığında keskin bir kenar oluşturmayan ürünler, cam parçalarının verebileceği zararlara da etkin bir çözüm üretir. Kırılan parçaları, rahatlıkla toplanabilir ve insan vücuduna zarar verebilecek ya da yaralanmalara yol açabilecek durumların da önüne geçer.
 • Saydamlık: Özellikle tasarım alanında önemli bir etken olan bu durum, farklı ışık oyunları ile ürünlerin zenginliğini gözler önüne serer. Işığı geçiren yapısı sayesinde günün her zamanı çeşitli ışık gösterilerine sahne olabilir, keyifli bir şekilde eşyalarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
Pleksiglas Levha, Uygun Maliyeti ve Dayanıklılığı ile Camın Yerini Çoktan Aldı

Pleksiglasların kullanım alanlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

- İnşaat sektöründe korkuluk planlamalarında hem hafif hem de dayanıklı olması sebebiyle balkon, merdiven ve yürüyüş yolları korkuluklarında,

- İlgi çekici renkleri ve yapısı sebebi ile hem ışık uygulamalarının kolayca entegre edilebilmesi hem de dikkat çekmesi açısından reklam sektöründe tabelaların yapımında,

- İç dekorasyon malzemesi olarak bölünmesi gereken yerlerde,

- Kolay temizlenebileni dayanıklı yapısı sayesinde özellikle AVM, banka, hastane, park, gıda işletmeleri gibi toplu faaliyetlerin devam edeceği alanlarda hem aksesuar hem de yapı malzemesi olarak,

- Mobilya sektöründe minimalist çizginin getirdiği tasarımsal yapılarda, masa, sandalye gibi parçaların üretiminde,

- Işık geçirgenliği sebebiyle aydınlatma sektöründe,

- Sağlıklı ve kolay temizlenebilir yapısı ile banyo ve mutfak gereçlerinde,

- Fuar alanlarında bölümleyici malzeme olarak,

- Dükkanlarda ve mağazalarda vitrin camı, standı ve bölümleyicisi olarak,

-  Sıvı aktarma ünitesi, gösterge cihazı, ölçme aleti, tıbbi ve sıhhi donanımlar, ilaç ve kimya laboratuvarları, gıda endüstrisinde stoklama kapları gibi pek çok endüstriyel alanda,

- Hediyelik eşya, takı tasarımı gibi özel tasarım gerektiren eşyalarda kullanılmaktadır.

Farklı tasarımları ile göz dolduran yapıların inşa edilmesine olanak tanıyan, yaşam alanlarında konfor, kolaylık ve stil katan malzemeler, uygun maliyeti ve dayanıklılığı ile camın yerini çoktan aldı. Çevreye zarar vermeden dayanıklı yapılar ve eşyalar inşa edilmesini sağlayan Pleksiglaslar gelecekte de geniş kullanım alanlarına sahip olacak. Özellikle gelişen robot teknolojilerinde, formunu kolayca korumasının yanı sıra kolayca şekil alması ve şeffaf olması ile vazgeçilmez malzemelerden biri haline gelmesi kaçınılmaz görünüyor.

Comments are closed